Print

Program

The scientific program of the School starts on Monday morning, September 3, and ends on Friday afternoon, September 7. The program will consist of invited lectures, "hands on" sessions and a participant poster sessions.

 

Topics and lecturers:

TH1 Theory of the deconfinement transition and its signatures  Chihiro  Sasaki                                                                                                                
TH2 Hydrodynamic evolution, flow, bulk properties Paul Romatschke  
TH3 Initial stages of the collision, low-x physics  Tuomas Lappi   
TH4 Jet suppresion and energy loss Konrad Tywoniuk   
TH5 Hadron structure phenomenology at EIC Nestor Armesto  
EX1 Overview of experimental results, EIC perspective  Mateusz Ploskon   

 

Lecturers will give 3 lectures (55+5 minutes each) and a "hands on" session (60 minutes). 

 

Timetable:

September 3

September 4

September 5

September 6

September  7

9:00-10:30 Registration

(Atrium)

9:00-10:30 Hands on session

(Atrium)

9:00-10:30 Hands on session

(Atrium)

9:00-10:30 Hands on session

(Atrium)

9:00-10:30 Hands on session

(Atrium)

10:30-11:30 TH1 Lecture 1

(room B103)

10:30-11:30 TH1 Lecture 2

(room B103)

10:30-11:30 TH1 Lecture 3

(room B103)

10:30-11:30 TH5 Lecture 2

(room B103)

10:30-11:30 TH5 Lecture 3

(room B103)

11:30-12:30 TH2 Lecture 1

(room B103)

11:30-12:30 TH2 Lecture 3

(room B103)

11:30-12:30 TH3 Lecture 3

(room B103)

11:30-12:30 EX1 Lecture 3

(room B103)

11:30-12:30 EX1 Lecture 4

(room B103)

12:30-14:00 lunch break 

(Atrium)

12:30-14:00 lunch break

(Atrium) 

12:30-14:00 lunch break

(Atrium) 

 12:30-14:00 lunch break

(Atrium)

12:30-14:00 lunch break 

(Atrium)

14:00-15:00 TH3 Lecture 1

(room B103)

14:00-15:00 TH3 Lecture 2

(room B103) 

14:00-15:00 TH4 Lecture 3

(room B103) 

 
 

15:00-16:00 TH2 Lecture 2

(room B103)

15:00-16:00 TH4 Lecture 2

(room B103)

15:00-16:00 TH5 Lecture 1

(room B103)

   

16:00-16:30 – Coffee break

(Atrium)

16:00-16:30 – Coffee break

(Atrium)

16:00-16:20 – Coffee break

(Atrium)

 Free afternoon  

 16:30-17:30 TH4 Lecture 1

(room B103)

 16:30-17:30 EX1 Lecture 1

(room B103)

 16:30-17:30 EX1 Lecture 2

(room B103)

   

17:30-20:30 Poster session+dinner

(Atrium)

17:30-19:30 – Dinner

(Atrium)

19:00-21:30 – Social dinner

(Vila Lanna)